Astrolabia

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

Astrolabia.

Wynalezienie astrolabium przypisuje się Hypatii, filozofce i matematyczce greckiej żyjącej w IV wieku naszej. Inne źródła podają, że wynalazcą był słynny astronom Hipparch.

Astrolabium stosowali żeglarze do określania szerokości geograficznej. Na początku używali go Grecy a następnie od VIII wieku Arabowie. W XI wieku dotarł do Europy gdzie udoskonalony i służył do XVIII wieku kiedy to został zastąpiony przez sekstant.

Astrolabium w swojej najprostszej postaci zbudowano z wyskalowanego drewnianego lub mosiężnego koła i ruchomej wskazówki – “alidade”. Alidada była zamocowana pośrodku tego koła. Na końcach wskazówki (prostopadle do koła) wystawały służące do celowania przezierniki. Dwie górne ćwiartki koła wyskalowano od 0 do 90 stopni.

Po zawieszeniu przyrządu, obracano wskazówkę do takiego położenia, w którym namierzaną gwiazdę widać było przez oba przezierniki, i odczytywano jej wysokość według skali na tarczy.

Podczas namierzania Słońca postępowano nieco inaczej – wskazówkę obracano do takiego położenia, w którym światło przenikające przez otwory obu przezierników padało pośrodku wytwarzanego przez nie cienia.

Przy jego pomocy można było oprócz wyznaczania pozycji gwiazd na niebie, godziny wschodów i zachodów obiektów astronomicznych, określać również pory (godziny) dnia i nocy, czy wreszcie przewidywać zaćmienia i wyznaczać ich długość.

Przyrządu używał m.in. nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik

Astrolabia sferyczne

Astrolabium sferyczne znane jest również jako sfera armilarna. Jest to przyrząd astronomiczny, będący modelem sfery niebieskiej, służący do wyznaczania współrzędnych równikowych i ekliptycznych (rektascensji i deklinacji). Używany od starożytności, aż do XVI wieku, m.in. przez Kopernika i Galileusza. Kula w środku przedstawia Ziemię dlatego zewnętrzne pierścienie symbolizują sfery niebieskie. Astrolabium niezmiennie pozostaje symbolem wiary w postęp, naukę, technikę. Jednocześnie wyraża ludzką tęsknotę za tym, co minęło,
za pewnym stylem życia, podróżami w nieznane, przygodami. Podsumowując, 0ferowane przez nas astrolabia są elementami dekoracyjnymi w wierny sposób oddające cechy dawnych astrolabiów. Zastosowane w wystroju pomieszczeń przenoszą nas zarówno w czasy wielkich odkryć, jak i w zacisze obserwatoriów średniowiecznych astronomów. Są wyjątkowo eleganckie, mogą sprawić nam radość, ponadto nadają się jako prezent dla osób
z duchem odkrywcy.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 11

Translate »