Rejs morski Malta

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

Zapraszamy na organizowany przez nas „Rejs wokół słonecznej Malty”

Rejs morski MaltaTermin: wiosna 2020 r.

Cena: będzie podana w październiku

Planowana trasa: Valletta – Marsaxlokk – Comino – Mgarr – Dwejra – Saint Paul’s Bay – Valletta

W cenę wchodzi: zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, opieka profesjonalnego kapitana, jedzenie na jachcie (przygotowywane samodzielnie przez załogę), opłaty portowe, paliwo do jachtu, gaz do kuchenki, kąpiel w morzu, koncert szantowy w wykonaniu Kapitana.

W cenę nie wchodzi: Transport do miejsca rozpoczęcia rejsu i powrót, opłaty za wejścia do muzeów, alkohol.

Po rejsie każdy z uczestników otrzymuje opinie respektowaną przez PZŻ.

Program rejsu

MALTA


Zapraszamy na rejs dookoła słonecznej Malty. Innymi słowy najbardziej położonego na południu państwa europejskiego, gdzie słońce świeci przez 300 dni w roku.
Archipelag Wysp Maltańskich składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino oraz wielu małych – głównie niezamieszkanych wysepek: Cominotto, Wyspy Św. Pawła, Filfla, Manoel Island (zamieszkana), jak również szeregu mikro wysepek np. Fungus Rock.
Ciekawostką jest to, że Malta jest drugim po Watykanie najbardziej katolickim krajem na świecie.
Malta przez długi  czas była kolonią brytyjską, stąd lewostronny ruch uliczny, czerwone budki telefoniczne
i skrzynki pocztowe w mieście i oczywiście królujący język angielski.

Valletta – pierwszy dzień, sobota


W sobotę, po przylocie na lotnisko w Valletcie, udajemy się do mariny, gdzie będzie czekał już na nas nasz jacht. Popołudnie przeznaczamy na przejęcie jachtu (check in) oraz zaprowiantowanie. Wieczorem wybieramy się na spacer po stolicy – taki mały rekonesans. Zwiedzanie Valletty zostawiamy sobie na piątek po południu, po zakończeniu rejsu.

Marsaxlokk – drugi dzień, niedziela
Po śniadaniu, ok. godz.09.00 wypływamy do Marsaxlokk, kolorowej wioski rybackiej na południu Malty. Czeka nas ok. 2 – 3 godzinny rejs. W niedzielę w Marsaxlokk, wzdłuż wybrzeża odbywa się ogromny targ, na który tłumnie ściągają mieszkańcy oraz turyści.  I czego tu nie znajdziemy! Słodkie przysmaki (genialnie maltańskie kannoli oraz ciastka z figami!), świeże ryby i owoce morza, warzywa i owoce, ale także ubrania, zabawki czy artykuły gospodarstwa domowego. Niezapomniane wrażenie robi też zatoka przy Marsaxlokk, w której zacumowane są liczne luzzu – kolorowe, przepiękne, wesołe łódeczki rybackie lub turystyczne. Malowane na niebiesko, żółto, czerwono, czasem też zielono, ozdobione charakterystycznym okiem Ozyrysa, które odstraszać ma złe duchy. Zacumowane w zatoce pięknie komponują się nie tylko z błękitem wody, ale także budynkami w kolorze piaskowca.

Comino – trzeci dzień, poniedziałek


Po drodze zwiedzimy Popeye Village – bajkową wioskę wybudowaną w 1980 r. na potrzeby musicalu Roberta Altmana „Popeye” z Robinem Williamsem. Kolorowe, drewniane domki
(w liczbie 17), mosty, kręte uliczki, liczne rekwizyty filmowe, pokazy taneczne i niezapomniany widok uroczej zatoki przeniosą nas w niewinny świat dzieciństwa. Pokrzywione, kolorowe chatki niezwykle malowniczo współgrają z Anchor Bay – Zatoką Kotwic. Wstęp jest płatny, ale to kwestia kilkunastu euro.
Po południu dotrzemy do Błękitnej Laguny (ang. Blue Lagoon, malt. Bejn il-Kmiemen, dosłownie „pomiędzy Comino”) . To wyjątkowo malownicze miejsce, turkusowa woda, biały piasek – idealne miejsce do snorkelingu i relaksu.

Kręcono tu także sceny do kilku filmów, m.in. do Rejsu w nieznane w 2002 z Madonną, i Heleny Trojańskiej w 2003.

 

Mgarr (na wyspie Gozo) – czwarty dzień, wtorek


Rano przepłyniemy na Gozo do portu Mgarr. Najprawdopodobniej skorzystamy z transportu autobusem turystycznym Malta & Gozo Sightseeing Hop On Hop Off  albo wypożyczymy rower, a może samochody i  pojedziemy zwiedzać Gozo.

W Mgarr możemy zobaczyć kościół farny o potężnych rozmiarach, natomiast na jej obrzeżach znajdują się dwa niezwykle cenne zabytki – dwie z siedmiu świątyń megalitycznych Malty, obie wpisane na listę UNESCO. Pierwszą z nich jest Ta’ Ħaġrat, która powstała na przestrzeni IV i III tysiąclecia p.n.e.. Jest ona najlepiej zachowanym przykładem megalitycznej budowli w tej części wyspy. Drugą istotną świątynią jest Skorba. Oba kompleksy są dość dobrze zachowane, a ich wykopaliska dostarczyły archeologomi historykom dużo informacji o prehistorycznych społecznościach i ich funkcjonowaniu.
Z miasta udamy się na najlepszą plażę Gozo – Gnejna Bay, żeby zażyć kąpieli słonecznej i morskiej.
Pojedziemy również do stolicy Gozo – Victorii, potem do Xiewkija, Gharb, Marsalforn oraz Xlendi.
Według legendy to właśnie na wyspie Gozo nimfa Kalipso uwięziła na kilka lat Odyseusza.

Dwejra – zatoka na Gozo – piąty dzień, środa


Urocza zatoczka, w której popływamy sobie i zostajemy na nocleg. Do niedawna Dwejra słynęła
z Lazurowego Okna (Azure Window), łuku skalnego z prześwitem na morze, niestety 08 marca 2017 r. formacja skalna w wyniku sztormu zawaliła się. Zostało nam do oglądania i podziwiania Inland Sea (Morze Wewnętrzne) oraz Fungus Rock (Skała Grzybowa).

Saint Paul’s Bay (Malta) – szósty dzień, czwartek
Znajdują się tu dwa obszary chronione: Is-Salini oraz Is-Simar.
Is-Salini jest jednym z ostatnich pozostałych słonych bagien na Wyspach Maltańskich.
Is-Simar składa się z mozaiki siedlisk oraz otwartych basenów, szuwarów i drzew, w których mieszkają dzikie zwierzęta, głównie ptaki.

Valletta – siódmy dzień, piątek


Niestety tu kończy się już nasz rejs, w piątek po południu wracamy do Valletty i ruszamy na jej zwiedzanie.
Największe miasto, obecna stolica Malty. Jej nazwa pochodzi od nazwiska wielkiego mistrza Zakonu Joanitów – Jeana de la Valette, który rozpoczął jej budowę. W mieście, na obszarze 55 ha znajduje się 320 różnych zabytków, a śródmieście zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO
(w 1980 r.). Miejmy nadzieje, że uda nam się zwiedzić najciekawsze zabytki i obiekty stolicy: Konkatedrę św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela, Hastings Garden i Upper Barrakka Gardens, Królewską Operę.

Valletta – ósmy dzień, sobota


Rano schodzimy z łódki i udajemy się na plażę. Po południu kierujemy się w stronę lotniska… wylot do domciu.

Przewodnik
Dla wszystkich uczestników opracujemy i udostępnimy przewodnik po Malcie i miejscach, w których zagościmy. Przewodnik każdy otrzyma w formie elektronicznej, jak również papierowej. Tradycyjny, wydrukowany przewodnik będzie dostępny na jachcie przez cały rejs.

Zapytania na kontakt.

Serdecznie zapraszamy na wspólny z nami rejs ☺

Translate »