Barometry i stacje pogodowe

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

Barometry, termometry i stacje pogodowe

Barometr

Barometr jest przyrządem służącym do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Zaprojektowany został przez Evangelistę Torricelliego. W roku 1643 przeprowadził doświadczenie z zatopioną na jednym końcu rurką zanurzoną w rtęci, które stało się podstawą do skonstruowania barometru rtęciowego.

Higrometr

Wilgotnościomierz, higrometr jest to przyrząd służący do mierzenia wilgotności w otaczającym środowisku. Początki pomiarów wilgotności sięgają XV i XVI wieku, kiedy to w 1500 roku Leonardo da Vinci zbudował higrometr, składający się z kuli wełnianej zawieszonej na wadze. W XVIII wieku De Sassure skonstruował tzw. higrometr włosowy, wykorzystując fakt, że włosy ssaków zmieniają długość w zależności od pochłoniętej wilgoci – im więcej zawierają wody, tym są dłuższe. Do włosa przymocowana jest wskazówka, która obracając się na wyskalowanej tarczy wskazuje aktualną wilgotność.

Termometry

Termometr jest przyrządem do pomiaru temperatury np. otoczenia. W środku zawiera ciało o właściwościach termicznych które może pokazać na skali wymierną temperaturę. Przykładem takich substancji mogą być alkohol lub rtęć.
Dzisiaj częściej są stosowane elektroniczne stacje pogodowe, ale wiele osób lubi urządzać swoje mieszkania, domy z nutką elegancji z przeszłości. My proponujemy klasyczne, analogowe urządzenia pomiarowe, które oprócz swojej funkcjonalności dodają dekoracyjnego smaku. Przenoszą nas w przeszłość, pozwalając tęsknić za nieznanym, za podróżami.

Powszechnie wiadomo, że im wyżej nad poziomem morza, tym niższe ciśnienie. Im wyższe ciśnienie, tym coraz mniej zmienna pogoda. Przy ciśnieniu wyższym, niż 1020 mbar możemy oczekiwać suchego, pogodnego dnia. Latem będzie to po prostu ładna pogoda, zimą dzień zapewne mroźny (choć z możliwością wystąpienia mgieł). Ciśnienie w przedziale 1005 – 1020 mbar to pogoda zmienna. Momenty rozjaśnień przeplatać się mogą z przelotnym deszczem. Przy ciśnieniu poniżej 1000 mbar niebo będzie zasnute chmurami i możemy oczekiwać deszczu. Wzrost ciśnienia oznacza poprawę, i odwrotnie, jego spadek to pogorszenie pogody. Letnie, nagłe, wyraźne skoki ciśnienia mogą oznaczać silne burze.
Człowiek czuje się komfortowo w temperaturze między 18 a 22 stopnie Celsjusza i przy wilgotności powietrza 35-65%. Powinniśmy pilnować odpowiedniej wilgotności powietrza. To kwestia naszego zdrowia i samopoczucia. Należy pamiętać, że wilgotność powietrza mierzona higrometrem umiejscowionym w domu, odpowiadać będzie tylko wilgotności wewnątrz. Na zewnątrz występują w ciągu dnia duże skoki wilgotności.

Wyświetlanie 1–12 z 17 wyników

1 2
Translate »