Sekstanty

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

sekstant przyrząd nawigacyjnySekstant – kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii. Sekstant służy do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi.
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sexta, co znaczy szóstą część. Kątomierz (limbus) – podstawowa część przyrządu – stanowi wycinek jednej szóstej koła.
Sekstant wynaleziono w 1731 roku przez angielskiego matematyka i wynalazcę szeregu przyrządów optycznych Johna Hadleya. Sekstant praktycznie do dzisiaj pozostał w tej samej postaci.
Wyparł używane wcześniej pięknie zdobione przyrządy takie jak Laska Jakuba, Astrolabium czy Oktant. W dawnych czasach każdy nawigator nadywał go dla siebie i dbał o niego z wielką pieczołowitością. Niejednokrotnie to właśnie sekstant pozwalał żeglarzom nie zagubić się na bezkresach oceanów, a oni byli w stanie ratować go z narażeniem życia jak przedstawiono to w jednej z ekranizacji filmu o losach „Baunty”

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Translate »