Koła sterowe

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

Koło sterowe – jest elementem za pomocą którego sternik kontroluje ustawienie płetwy sterowej. Rozwiązanie z kołem sterowym stosowane jest na większych jednostkach pływających.
Koło sterowe ma najczęściej kształt obręczy ze szprychami i zamocowane jest obrotowo na poziomej osi w kolumnie sterowej. Na dawnych żaglowcach szprychy były dłuższe od promienia koła sterowego. Ułatwiały one zarówno obracanie koła, jak i zliczanie obrotów (i ich części). Obecnie takie koła sterowe stosuje się rzadko z powodu niebezpieczeństwa zranienia się nimi przez członków załogi. Niemniej jednak takie klasyczne koło sterowe jest do dziś jednym z najbardziej charakterystycznych motywów związanych z tematyką żeglarską. Tradycyjne koła sterowe były wykonane z drewna i posiadały dodatkowe zdobienia. Były one unikatowe i były wizytówką każdego żaglowca. Współczesne wykonuje się je z gładkiej obręczy wykonanej ze stali nierdzewnej lub innych nowoczesnych materiałów.
Potocznie także samo koło sterowe nazywane jest szturwałem, aczkolwiek oba terminy, choć pokrewne, znaczą co innego.
Wykorzystanie oferowanych przez nas kół sterowych do ozdoby pomieszczeń nada wnętrzu unikalny żeglarski klimat i pozwoli rozkoszować się atmosferą dawnych żeglarzy którzy wypływali na nieznane wody i odkrywali nowe lądy.
Doskonałe na prezent jak i do ozdoby własnego mieszkania lub biura a jednocześnie jako trofeum za wygraną lub nagrodę za zasługi.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Translate »