Malarstwo marynistyczne

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

Obrazy oferowane w naszym sklepie są autorstwa Adama Plackowskiego.

Malarstwo marynistyczne

Adam Plackowski

Adam Plackowski śląski artysta, lat 56 ur. w Mysłowicach. W 1984 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie filia Grafiki w Katowicach. Twórca interdyscyplinarny – malarz, kolorysta, grafik.
W 1989 roku pracował i wystawiał swoje prace w USA. Podejmował też pracę w wielu innych miejscach i zawodach. Uczył rzeźby w katowickim Liceum Sztuk Plastycznych, projektował małą architekturę w biurze. Prowadził pracownię Grupy Janowskiej malarzy nieprofesjonalnych związanych z pracą w kopalni węgla „Wieczorek” organizując wystawy, plenery, pokazy.

Pracował też i wystawiał swoje prace w New Jersey w USA.
Przez 10 lat prowadził własną agencję reklamy, wykorzystując umiejętności projektowe i graficzne. W 2005 roku zaprojektował i wykonał wystrój miejskiego Muzeum dla miasta Mysłowice, następnie wygrał konkurs na dyrektora. Funkcję tą sprawuje do dziś, rozwijając i organizując m.in. nowe formy edukacji regionalnej i artystycznej. Muzeum organizuje tzw. Muzealne Czwartki w których zakresie odbywają się wystawy i spotkania z wybitnymi postaciami. Poruszane są tam ważne dla społeczności Śląska tematy, współczesne i historyczne. Plackowski poza organizacją wydarzeń tworzy do nich oprawę plastyczną i graficzną, opracowuje strategię reklamy. Projektuje również szaty graficzne dla publikacji wydawanych przez muzeum oraz zaprzyjaźnionych instytucji.

W roku 2000 założył pracownię malarstwa i rysunku przy Mysłowickim Ośrodku Kultury Trójkąt w Mysłowicach. Prowadzi tam zajęcia z małymi dziećmi oraz udziela lekcji rysunku studyjnego dla starszej młodzieży. Ponadto prowadzi zajęcia z niepełnosprawnymi, młodzieżą z rodzin patologicznych a także organizuje warsztaty dla osadzonych w areszcie w Mysłowicach.

Malarstwo emocjonalne

Jego twórczość kształtuje się dwutorowo – uprawia czynnie własne malarstwo przedstawieniowe, o tematyce klasycznej, gdzie najbardziej inspiruje go pejzaż. portret, i martwa natura, oraz rozwija wymyślone przez siebie „Malarstwo Emocjonalne („ME”). Plackowski utworzył kilka autorskich pracowni „ME” dla dzieci i młodzieży na terenie Śląska i kraju. Prowadził i prowadzi na bieżąco warsztaty plenerowe i akcje Malarstwa Emocjonalnego na użytek dzieci i młodzieży podczas wielu imprez masowych, traktując te wspólne zabawy jako jedną z inspiracji poprzez wspólne oddziaływanie.

Źródłem inspiracji w Malarstwie Emocjonalnym są zapaćkane przez dzieci płyty – powstałe na sesjach grupowego malowania – organizowanych przez artystę. Te tzw. „podobrazia emocjonalne”, powstają w pełnych radości i ekspresji zabaw farbami. Podczas ich trwania dochodzi do wzajemnego pobudzania i kreowania wyobraźni poprzez skojarzenia. Ta stworzona przez Plackowskiego w 2000 roku metoda „zabawy w malarstwo”, odbywa się w warunkach nieograniczonej swobody stroju i miejsca. Z zachlapanych, chaotycznych z pozoru form, po odpowiednim przetworzeniu i dodaniu kilku elementów wyłania się inna, nowa jakość.

Wizja scalona przez artystę, który nie zamalowuje ale dopowiada prace niedokończone i „nieudane”. Jest to też sposób na połączenie dwóch sposobów postrzegania: dziecięcego i dorosłego. 2004 roku Plackowski utworzył Stowarzyszenie Animacji i Rozwoju Malarstwa Emocjonalnego w Sztuce i Terapii „Placek”, które wzięło sobie za cel wspieranie człowieka poprzez wspólne działanie, tworzenie i bezwarunkową akceptację niezależnie od różnic społecznych czy stanu umysłu. W swojej działalności organizacja wspiera młodzież i dzieci z niepełnosprawnością, z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym realizując szereg projektów, pozyskując granty ze źródeł zewnętrznych. W październiku 2018 otrzymał szczególne wyróżnienie nadawane przez dzieci: Order Kawalera Uśmiechu.
Głównie maluje i to dużo, często sięgając do swoich doświadczeń i przygód (również i tych z naszych wspólnych rejsów „po morzach i oceanach”)

Showing all 10 results

Translate »