Sekstanty

Świat to za mało, gdy płyniesz ze mną.

Sekstant – kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii, służący do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi.
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sexta, co znaczy szóstą część, ponieważ kątomierz (limbus) – podstawowa część przyrządu – stanowi wycinek jednej szóstej koła.
Sekstant został wynaleziony w 1731 roku przez angielskiego matematyka i wynalazcę szeregu przyrządów optycznych (mylnie podaje się, że był astronomem) Johna Hadleya (1682-1744) i praktycznie do dzisiaj pozostał w tej samej postaci.
Wyparł używane wcześniej pięknie zdobione przyrządy takie jak Laska Jakuba, Astrolabium czy Oktant. W dawnych czasach każdy nawigator musiał nabyć go dla siebie i dbał o niego z wielką pieczołowitością. Niejednokrotnie to właśnie sekstant pozwalał żeglarzom nie zagubić się na bezkresach oceanów, a oni byli w stanie ratować go z narażeniem życia jak przedstawiono to w jednej z ekranizacji filmu o losach „Baunty”

Wyświetlanie wszystkich 3 wyników